Máme doma u rodičů asi půl roku novou kuchyň a tím pádem i celou linku. Klasické spotřebiče, podhledové LED lišty na osvětlování pracovní desky. Takže to funguje. Co ale moc nefunguje, jsou halogenové reflektorové žárovky umístěné nahoře na lince, které jakoby přisvětlují prostor. امم اوروبا 2023
Zničeho nic začaly hořet. Kde hledat problém? Halogenové žárovky (pokud nejsou speciální jako do auta) na malé napětí 12 V jsou dělány právě na toto napětí. Raději o trochu méně. Proto bývá výstupní elektronické trafo v poměru 230V/11,6V. Bývá též specifikováno pro výkonové rozpětí. كونكر بوكر V našem připadě 35 VA až 105 VA. Tak to bývá poměrně běžně.
Na lince jsou 4ks klasické halogenky reflektorové o průměru 35 mm v příkonu 4 x 20 W, tj 80W. Tak to má být, ideální provoz. Trafo není přetížené (4x 35 W už by utáhlo s obtížemi, hřálo by se a možná i odešlo) ani příkon neklesne pod 35 VA, i když jedna ze žárovek shoří.
Když shořela druhá žárovka během týdne, vzal jsem do ruky měřák. Ukázal napětí 14,3 V a to už je na ně moc. Musíme si uvědomit že životnost žárovky klesá se čtrnáctou mocninou poměru napětí. اليورو بطولة 2022 Takže vzoreček (14,3 děleno 12) na čtrnáctou je cca 12. Takže při napětí 14,3 se sníží životnost 12 x. Takže místo 1500-2000 hodin u halogenu dostaneme nějakých 130 – 170 hodin. Většinou to bývá i méně.
Řešení? Bez milosti reklamovat nebo vyhodit trafo a koupit nové v řádu stokorun, raději od značkové firmy. Nic jiného nelze vymyslet. Jinak budete měnit zdroje po týdnech a každý zhaslý (shořelý) zdroj světla znamená pouze navýšení napětí a brzké shoření dalšího…