Svítidla
Svítidla se obecně skládají ze tří základních částí: optické, elektrické a mechanické. Optická část slouží k usměrnění světelného toku světelných zdrojů do požadovaných směrů, případně ke změně jejich spektrálních vlastností. Elektrická část slouží k připojení světlených zdrojů k napájecí síti a popřípadě k úpravě napájecích podmínek pro světelný zdroj. Mechanické části pak slouží k upevnění světelného zdroje uvnitř optického systému a k jeho ochraně.
Ve veřejném osvětlení lze podle účelu rozlišit dva základní typy svítidel. První typ slouží pro osvětlení povrchu pozemních komunikací a jejich účelem je co nejúčinněji osvětlit zmíněný povrch a maximálně omezit světlo vyzařované do jiných směrů. payeer bank Druhý typ je určen pro osvětlení veřejných prostorů, tedy nejen povrchů komunikací, ale také vertikálních ploch, aby uživatelé byli schopni jak rozlišovat překážky na komunikaci, tak dobře vnímat okolní prostředí, včetně obličejů ostatních uživatelů, fasád budov, zeleně a dalších prvků městského prostoru.
Optický systém svítidla
Světelný tok vysokotlakých sodíkových výbojek je vyzařován do celého prostoru. Optický systém svítidel s těmito výbojkami musí jejich světelný tok usměrnit do dolního poloprostoru a upravit jeho rozložení podle charakteru osvětlované plochy. K tomuto účelu se používají refl ektory, refraktory nebo difuzory, případně jejich kombinace. U svítidel se světlenými diodami se používá dvou základních typů optických systémů, a to:
– optický systém je součástí svítidla a usměrňuje světelný tok diod, resp. jejich modulů (nějaký reflektor, který je součástí svítidla),
– optický systém je součástí světelných diod, resp. jejich modulů (nějaký reflektor, co je součástí vlastních diod)
Ve svítidlech s prvním optickým systémem se zpravidla používají vícečipové světelné diody (COB LED), neboť jejich vyzařovací plocha je relativně velká a vyžaduje rozměrnější optický systém. Ve svítidlech s druhým typem optického systému se zpravidla využívají výkonové světelné diody (HP LED), jejichž vyzařovací plocha je velmi malá.
Využití světelného toku svítidla
U svítidel s vysokotlakými sodíkovými výbojkami je optickým systémem zpracovávána pouze část světelného toku zdrojů. Například u běžných uličních svítidel s čirým krytem je optickém systémem kontrolován pouze světelný tok dopadající na reflektor, který je odražen do požadovaných směrů. Světelný tok vyzařovaný přímo ze svítidla není optickým systémem kontrolován a může tudíž dopadat i mimo osvětlovanou plochu. Světelné diody jsou světelné zdroje, u nichž je světelný tok vyzařován do jednoho poloprostoru a je tedy již částečně usměrněn. Vedle toho malé rozměry svíticích částí světelných diod umožňují konstrukci přesnějších optických systémů. Oba tyto aspekty přispívají k většímu využití světelného toku světelných diod.
Předřadné přístroje
Vysokotlaká sodíková výbojka potřebuje ke svému provozu předřadný přístroj, který je součástí svítidla a plní dvě funkce. Slouží jednak k zapálení výboje po zapnutí svítidla a jednak ke stabilizaci hoření oblouku v průběhu běžného provozu.
Součástí předřadného přístroje je zapalovač generující vysokonapěťové impulsy a tlumivka omezující proud protékající obloukem výbojky. Elektromagnetické předřadníky s tlumivkou se dosud v praxi vyskytují nejčastěji. V poslední době se objevily i elektronické předřadníky pracující na vyšších frekvencích, které sice šetří samotné světelné zdroje, ale jejich využití je vzhledem k cenovým relacím velmi omezené. نتائج اليورو 2022
Světelná dioda je světelný zdroj, který pracuje na malém napětí. Z tohoto důvodu vyžaduje ke svému provozu předřadný přístroj, který upravuje napájecí podmínky (napětí, proud). V předřadných přístrojích dochází ke ztrátám, které u obou typů svítidel tvoří přibližně 10–15 % z celkového příkonu svítidla.
Příkonové řady
Pro identifi kaci vysokotlakých sodíkových výbojek, předřadníků i svítidel se v praxi ustálilo používání příkonových řad. Danému příkonu vysokotlaké sodíkové výbojky odpovídal konkrétní světelný tok, přičemž rozdíly mezi jednotlivými výrobci byly minimální. To mělo výhodu v jednodušší orientaci při návrhu, údržbě i provozování osvětlovací soustavy. V případě LED svítidel jednotné příkonové řady neexistují, což je dáno rychlým vývojem měrného výkonu světelných diod a velkými rozdíly v parametrech světelných diod mezi jednotlivými výrobci. Světelné diody lze mimo to provozovat v určitém rozsahu příkonů a přizpůsobovat je tak konkrétním požadavkům. مواقع مصارعه
V současné době je jediným spolehlivým kvantitativním parametrem LED svítidel jejich výstupní světelný tok. Neexistence jednotné příkonové řady světelných diod má za následek ztíženou orientaci v nabídce jednotlivých výrobců a klade vyšší nároky na projektanty při výběru vhodných typů svítidel.
zdroj: SEVn, Středisko pro efektivní využívání energie