Světelné zdroje jsou hlavní součástí veřejného osvětlení a ovlivňují jeho podobu, energetickou náročnost, cenu i náklady na údržbu. Shrnutí základních parametrů je uvedeno v tabulce dále. Na většinu výbojových světelných zdrojů, předřadníků a svítidel se vztahuje nařízení (ES) č. 245/2009, doplněné nařízením č. يانصيب 347/2010, které stanovuje minimální účinnosti a minimální kvalitativní parametry. Zjednodušený přehled požadavků je uveden v další tabulce na konci kapitoly. Následující popis světelných zdrojů se zaměřuje na ty, které jsou v českém veřejném osvětlení nejvíce zastoupeny. عمر اللاعب سواريز Proto nejsou v přehledu uvedeny lineární zářivky a nízkotlaké sodíkové výbojky a nezaměřuje se na světelné zdroje pro architektonické osvětlení.
Vysokotlaké rtuťové výbojky
Vysokotlaké rtuťové výbojky vyzařují modrozelené až modrobílé světlo, v němž chybí červená složka. Vnímání barev ve světle těchto zdrojů je velmi zkresleno. Měrný výkon klasických rtuťových výbojek bývá 50 lm/W a střední doba života 20 000 hodin. باصرة اون لاين Kvůli relativně nízkému měrnému výkonu a nevhodným barevným vlastnostem bude tento typ výbojek stažen z trhu od roku 2015. Již v současnosti se tyto světelné zdroje nahrazují halogenidovými nebo vysokotlakými sodíkovými výbojkami.
Kompaktní zářivky
Zářivky jsou světelné zdroje, u kterých je záření generováno nízkotlakým výbojem v parách rtuti převážně v UV oblasti spektra a s využitím luminoforu je toto záření transformováno do viditelné oblasti spektra. Měrný výkon zářivek v závislosti na kvalitě luminoforu a typu předřadníku může dosahovat až 100 lm/W při střední době života až 15 000 hodin a kvalitním podání barev. Hlavní nevýhodou kompaktních zářivek je pokles světelného toku při poklesu teploty okolí.
V našich zeměpisných šířkách se veřejné osvětlení provozuje převážně v období nižších teplot, kdy je již pokles světelného toku zářivek citelný. K nevýhodám kompaktních zářivek patří též poměrně velké rozměry vyzařovací plochy, což zhoršuje podmínky přesnějšího směrování světelného toku zdrojů optickým systémem svítidla na osvětlovanou plochu komunikace. Z uvedených důvodů je v naší republice použití zářivek ve veřejném osvětlení zpravidla omezeno jen na komunikace nižších tříd. Použití pro osvětlení komunikací pro motorovou dopravu je nevhodné.
zdroj: SEVEn, Středisko pro efektivní využívání energie, o.p.s.